Malowanie metalu krok po kroku

Malowanie metaluMetalowe przedmioty w naszym otoczeniu, od mebli po ozdobne elementy, mogą odzyskać swój blask i trwałość dzięki prostemu malowaniu. To nie tylko sposób na odświeżenie ich wyglądu, ale także skutecznie zabezpieczenie np. przed czynnikami atmosferycznymi. Planujesz taką pracę? Przeprowadzimy Cię przez proces malowania krok po kroku. Podpowiemy, jak przygotować powierzchnię, która emalia do metalu będzie najlepsza oraz w jaki sposób aplikować ją na poszczególne elementy.

Krok 1: Wybór produktów do malowania

Zanim jeszcze zaczniesz malowanie, konieczne będzie poświęcenie odrobiny czasu na przygotowania. Na początku wybierz dobrą emalię do metalu. Na rynku znajdziesz wiele takich produktów, różniących się trwałością, wykończeniem czy zastosowaniem.

Uniwersalnym wyborem będzie silnie kryjąca emalia olejno-alkidowa Dekoral EMAKOL, która jest przeznaczona m.in. do malowania elementów stalowych i żeliwnych. Tworzy ona wysokiej jakości elastyczną powłokę, która zapewnia odporność na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a także ułatwia zmywanie różnego rodzaju zabrudzeń. Dobierz do niej kompatybilny produkt np. Dekoral Podkład Antykorozyjny oraz narzędzia – pędzel lub wałek. Wspomniana emalia do metalu (www.dekoral.pl) może być również aplikowana metodą natryskową.

Krok 2: Przygotowanie powierzchni

Przed przystąpieniem do malowania metalu, konieczne jest dokładne przygotowanie powierzchni. Jeśli malujesz na dobrze utrzymanych powłokach, najpierw dokładnie zmatuj je papierem ściernym o drobnej gradacji, a następnie całość odpyl. Gdy zauważysz na nich spękania lub łuszczenia, usuń stare warstwy farby. Dokładnie wyczyść również powierzchnię, pozbywając się kurzu, tłustych plam oraz rdzy. Przed przejściem do kolejnego kroku, upewnij się, że metal jest suchy.

Krok 3: Gruntowanie

Jak wspominaliśmy, silnie kryjąca emalia EMAKOL wymaga zastosowania podkładu antykorozyjnego. Poprawi on przyczepność produktu do powierzchni oraz zabezpieczy materiał przed korozją. Podkład nakładaj równomiernie, stosując cienką warstwę. Aby uzyskać najlepsze efekty, zawsze zapoznaj się  z instrukcją stosowanie podaną na opakowaniu produktu.

Krok 4: Malowanie metalu

Gdy podkład wyschnie, możesz przystąpić do aplikacji emalii. Przed nałożeniem pierwszej warstwy dokładnie wymieszaj produkt. W razie potrzeby rozcieńcz dodatkiem maksymalnie 2% objętości rozcieńczalnika. Aplikuj emalię cienką warstwą, równomiernie rozprowadzając ją na całej powierzchni. Pamiętaj, że w celu uzyskania trwałej, dobrze chroniącej powłoki, zaleca się nałożenie 2-3 warstw produktu, zachowując oczywiście odpowiednie przerwy między nimi na schnięcie. W przypadku silnie kryjącej emalii olejowo-alkidowej Dekoral EMAKOL jest to ok. 17 godzin. Po tym czasie możesz już użytkować pomalowaną powierzchnię.

Komentarze