Ubijak Proctora - poznaj jego zastosowanie w branży budowlanej, a także geodezyjnej

Ubijak ProctoraW wielu branżach niezbędne jest używanie naprawdę specjalistycznego sprzętu. Dzięki niemu można uzyskać jeszcze większą efektywność pracy, a także ją przyspieszyć. Warto zauważyć, że szczególnie w branży budowlanej, a także geodezyjnej ma zastosowanie ubijak Proctora. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat i poznać zastosowanie.


Ubijak Proctora - niezbędny do badania gruntu

W wielu przypadkach niezbędne jest rzetelne przebadanie gruntu. Dzięki temu można dobrać odpowiednie metody pracy. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że jeżeli grunt jest słabej jakości, to np. wykonanie fundamentów musi poprzedzić choćby zagęszczanie gleby. Doskonale sprawdza się ubijak Proctora, który dokładnie bada właściwości gruntu. Służy do oznaczenia wilgotności optymalnej, a także do sprawdzenia ciężaru objętościowego szkieletu gruntowego. Dzięki niemu można również zagęścić próbki w cylindrach CBR. Warto jeszcze pamiętać, że dzięki jego wykorzystaniu można zaplanować dalsze inwestycje, a więc dobrać choćby rodzaj fundamentów do warunków gruntowych, co niewątpliwie wpływa na stabilność, a także bezpieczeństwo. Ponadto ubijak Proctora umożliwia określenie wilgotności gruntu jaką należy uzyskać przed  rozpoczęciem prac. Ma więc szerokie zastosowanie w wielu branżach. Dzięki niemu można dobrać metody pracy do warunków glebowych. Badanie Proctora odtwarza cały proces technologiczny zagęszczania gruntu na terenie budowy. Należy zauważyć, że aby skutecznie przeprowadzić badanie, konieczne jest sprawdzenie kilku próbek na danym podłożu o różnym stopniu wilgotności.

Ubijak Proctora - jak pracuje?

Ubijak Proctora to urządzenie, które zapewnia naprawdę skuteczny pomiar. Jest niezwykle dokładny. Wystarczy tylko umieścić próbkę gruntu w urządzeniu, które posiada ergonomiczny cylinder. Następnie dochodzi do ubijania gleby. Do tego celu wykorzystuje się wolnoopadający młot. Do wyboru są urządzenia manualne, czyli ręczne oraz w pełni automatyczne. W przypadku ubijaka automatycznego cały proces jest w pełni mechaniczny, a więc automatycznie dochodzi do podnoszenia, a następnie opuszczania młota, który jest pozycjonowany. Całą pracą steruje specjalny mikroprocesor. Samodzielnie można więc wprowadzić konkretne ustawienia, choćby dotyczące wybranej masy czy siły. Mechanizm tego urządzenia powinien być w pełni wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej sprawdzają się ubijaki Proctora wykonane z metalu odpornego na korodowanie. Każde urządzenie musi dodatkowo posiadać specjalny wyłącznik bezpieczeństwa. Wskaźnik zagęszczenia gruntu powinien wahać się pomiędzy wartością 0,75 a 1. Tylko dobrze zagęszczony grunt umożliwia przeprowadzenie w pełni efektywnych prac budowlanych, które zapewnią stabilność budynkom użytku publicznego, czy też tym wybudowanym na użytek prywatny.

Szerokie zastosowanie ubijaka Proctora

Na początek warto wyjaśnić, czym jest optymalna wilgotność gruntu. Jest to nic innego jak stosunek masy wodnej, który występuje w próbce gruntu do ilości masy gruntowej suchej. Urządzenie jakim jest ubijak Proctora bardzo dokładnie określa ten stosunek. Oczywiście należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, przed wykonaniem badania, próbkę ziemi trzeba bardzo dokładnie oczyścić, a następnie osuszyć. Dobrze jeżeli jest rozdrobniona. W następnym etapie dochodzi do jej ubijania. Konieczne jest także dolewanie wody w określonych momentach i na tej podstawie można określić wilgotność oraz stopień zagęszczenia gruntu. Ubijak Proctora ma szerokie zastosowanie podczas mniejszych, ale też bardzo dużych inwestycji budowlanych. Warto zdawać sobie sprawę, że badanie powinno być wykonywane zawsze. Jeżeli grunt jest mało zagęszczony, to może się okazać, że fundamenty będą pękać, co stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jednocześnie zwiększają się też koszty inwestycji. Ubijak Proctora wykorzystuje się nie tylko przy budowie bloków, hali magazynowych czy galerii handlowych, ale też przy budowie dróg czy mostów. Zawsze należy wybierać najwyższej jakości urządzenia, które posiadają odpowiednią certyfikację. Warto sięgnąć po dostępne w ofercie na stronie: https://viateco.eu/produkt/automatyczny-ubijak-proctora/. Do wyboru są ubijaki Proctora ręczne lub automatyczne. Wszystkie sprawdzą się nawet w bardzo trudnych warunkach. Wyróżnia je bardzo dokładna wartość pomiarowa.

Komentarze