Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego w Polsce?

Okna na wymiarStolarka okienna w Polsce oferuje bogaty wybór okien drewnianych, aluminiowych i PVC. Koszt okien do domu bywa uzależniony od wielu czynników, takich jak marka producenta, materiał i jakość wykonania oraz kolor. W większości przypadków podstawowym kryterium wyboru jest cena. Okna PCV nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych, jak również są dwukrotnie tańsze od drewnianych.

Oferta rynkowa

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na cenę jest materiał i rozmiar okna. Uniwersalnymi propozycjami dostępnymi na polskim rynku są profile dwuszybowe. Proponujemy jednak wybierać modele trzyszybowe, które zapewniają lepszą izolację Ile kosztuje okno? W wersji dwuszybowej zapłacimy około 700 zł, natomiast PVC w wariancie trzyszybowym o standardowych wymiarach zapłacimy około 800 zł. Cena uzależniona jest także od koloru stolarki i liczby uszczelek. Za drewnopodobne okleiny od zewnątrz musimy dopłacić ok. 20% do ceny podstawowej, a z obu stron - 40%. Szprosy w kolorze białym kosztują około 20 złotych za każde pole. Różnica w cenie wynika również z funkcjonalności, czyli mamy okna uchylne oraz rozwierno-uchylne. Za stopniowanie uchyłu należy dopłacić po 10 zł za skrzydło.

Ile kosztują okna plastikowe?

Okna PVC są najczęściej wybierane przez klientów. W większości przypadków taki wybór warunkuje cena produktu. Wymiana okien na plastikowe oznacza większy komfort domowników oraz oszczędności w portfelu. To dość opłacalna inwestycja na bardzo długie lata. Wersja jednostronna w tym odcieniu bywa dużo tańsza od kolorowej ramy. Odrębny koszt stanowi montaż okna. Wiele firm wylicza go w dwojaki sposób, to znaczy według obwodu okna lub procentowo od jego wartości. Koszt transportu jest często wliczony w cenę usługi, podobnie jak obróbka tynkarska oraz demontaż starego okna.Ważnym czynnikiem bywa również termoizolacyjność. Im wyższe parametry, tym koszt okna będzie wyższy. Modele dwuszybowe zazwyczaj nie spełniają oczekiwań inwestorów nieruchomości, dlatego w ich miejsce pojawiły się trzyszybowe oraz pięcioszybowe, które sprawdzają się w budownictwie domów pasywnych.

Okna do domu - cena preferencyjna

Ile kosztuje okno u znanego producenta Domel? W ofercie firmy znajduje się wiele modeli innowacyjnych okien Quadro oraz Vector, energooszczędnych Energetic czy Infinity Passive, jak i standardowych typu Synergic oraz Advance. Marka Domel posiada także drzwi tarasowe Perspective i Verano, które sprawdzą się w nowoczesnym wystroju mieszkania. Więcej szczegółów i propozycji znajduje się na stronie internetowej www.domel.pl. Kupując okna warto też pomyśleć o zaopatrzeniu się w rolety lub markizy. Najtańszą opcją są zwykłe rolety, nieco droższą żaluzje, a osłony zewnętrzne to koszt powyżej 1000 zł. Propozycje z funkcją sterowania kosztują około 1400-1500 zł. Pamiętajmy o tym, że powyższe ceny nie obejmują montażu. Wyliczenia wzrosną jeśli okno ma nietypowy kształt i wymiar.

Całkowity koszt okien do domu

Ile kosztują okna razem z montażem? Cena demontażu i montażu wynosi mniej więcej 40 zł za metr bieżący. Za wymianę trójskrzydłowego okna o dużych wymiarach zapłacimy powyżej 200 zł. Koszt montażu nowej stolarki okiennej jest również uzależniony od jej rodzaju. W przypadku okien dachowych musimy być przygotowani na większy wydatek - rzędu 200 zł/ m kw. Istotnym czynnikiem warunkującym cenę bywa dokładna obróbka otworów okiennych. Usługa tego typu może kosztować 80 zł/ m kw. Cena dotycząca wymiany okien plastikowych jest zdecydowanie niższa od tych drewnianych. Prace montażowe warto powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy w odpowiedni sposób uszczelnią miejsca pomiędzy oknem a ścianą. Dzięki temu zmniejszymy zapotrzebowanie na energię grzewczą budynku. Montaż okien PCV to dość wymagające przedsięwzięcie, dlatego nie należy podejmować się go samodzielnie.

Komentarze

Piotr
My mamy winergetic premium na szczęście cena nie zmieniła się w 2022 tak bardzo jak się obawialiśmy. Wiadomo, chcesz solidną stolarkę musisz zapłacić. Chcesz tanie okna - licz się z nieustannymi naprawami, na które i tak wydasz więcej.
Bożena
Dużo zależy od jakości, od tego na jakiego producenta się zdecydujemy, od ilości szyb, czy zdecydujemy się na okleinę czy na klasyczne białe. Ja uważam, że na oknach nie powinniśmy oszczędzać. To ważna część domu czy mieszkania. Oprócz wartości technicznych powinny też ładnie wyglądać. My szukaliśmy okien o smukłych ramach, znaleźliśmy ładny profil Prolux w Oknoplast, dzięki któremu do wnętrza wpada więcej światła z zewnątrz. To ważny aspekt, ponieważ nasz dom usytuowany jest w małym lasku i drzewa dawały nam sporo cienia, dlatego walczymy o większą ilość naturalnego światła ;)