Nowoczesne projekty domów energooszczędnych

Nowoczesny dom energooszczędnyNa przestrzeni ostatnich lat wiele się zmieniło w sposobie naszego myślenia o życiowej przestrzeni. Kiedyś zależało nam głównie na tym, by była ona estetyczna i reprezentacyjna.

Dziś stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność i ekologię. To dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się projekty domów energooszczędnych - łączą one w sobie wszystkie najważniejsze cechy, jakie ceni się we współczesnym budownictwie: są wyjątkowo komfortowe, przyjazne środowisku, a przy tym również bardzo ekonomiczne.

Jak wyglądają projekty domów energooszczędnych?

Projekty domów energooszczędnych tylko z pozoru wydają się proste i nieskomplikowane. W rzeczywistości są bardzo dobrze przemyślane i dopracowane w każdym szczególe. Tutaj nawet usytuowanie ma znaczenie - od tego, na jaką stronę świata będą wychodzić okna, zależy przecież jak dużo naturalnego światła będzie wpadać do środka. Poza optymalizacją nasłonecznienia projekty domów energooszczędnych wykorzystują także takie innowacje technologiczne jak fotowoltaika, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy systemy mechanicznej wentylacji z rekuperacją. Duże znaczenie ma też izolacja, dlatego w nowoczesnych domach wykonuje się ją według najnowszych standardów, by zapobiec jakimkolwiek ubytkom ciepła. Oczywiście nie każdy projekt domu energooszczędnego uwzględnia wszystkie te rozwiązania - to ile z nich znajdzie się w projekcie naszego domu zależy od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Niektóre biura architektoniczne, jak choćby e-domy.pl, pozwalają dowolnie personalizować swoje projekty, a nawet tworzą je na zamówienie klienta z uwzględnieniem jego życzeń.

Czy energooszczędne budownictwo naprawdę się opłaca?

O domach projektowanych z nastawieniem na redukcję zużycia energii i minimalizację wpływu na środowisko nie bez powodu mówi się, że są energooszczędne. Wspomniane wyżej rozwiązania, które pozwalają na efektywną optymalizację bilansu energetycznego, przynoszą często oszczędności rzędu 50% lub więcej. Oczywiście poziom osiąganych oszczędności może się różnić w zależności od zastosowanych rozwiązań i ich efektywności, jednak w każdym przypadku bez wyjątku nowoczesne domy zbudowane w oparciu o energooszczędne projekty znacznie przewyższają pod względem ekonomicznym domy tradycyjne, którym daleko było do pasywności.

Komentarze