Płyty warstwowe PIR czy z wełny mineralnej - co wybrać?

Płyty warstwowe PIROba rodzaje płyt warstwowych zbudowane są z rdzenia izolacyjnego (pianka poliizocyjanurowa PIR, bądź wełna mineralna MiWo) oraz dwóch okładzin (wewnętrznej i zewnętrznej) wykonanych z blachy stalowej. Płyty warstwowe z pianki PIR i z wełny mineralnej różnią się głównie tym, co niewidoczne na pierwszy rzut oka - parametrami, które decydują o ich właściwościach i zastosowaniach. Na jakie z nich warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze materiału budowlanego?

Co wspólnego mają ze sobą płyty warstwowe PIR i MiWo?

Zarówno płyty warstwowe z pianki PIR, jak i te z wełny mineralnej, wykorzystuje się do obudowy obiektów o konstrukcji stalowej, żelbetowej bądź drewnianej tworzących ściany, pokrycia dachowe czy ścianki działowe. Oba rodzaje płyt znajdują swoje zastosowanie w podobnych rodzajach obiektów: magazynach, halach produkcyjnych, sklepach wielkopowierzchniowych itp.

To, co łączy płyty z wełny mineralnej i PIR, to także ich konstrukcja. Są wykonane z okładziny stalowej - dwóch warstw blachy, pomiędzy którymi znajduje się rdzeń. Materiał, z którego wykonany jest ten rdzeń (pianka PIR lub wełna mineralna), stanowi jednak podstawową różnicę pomiędzy obiema rodzajami płyt.

Najważniejsze cechy płyt warstwowych PIR

Poliizocyjanuran, z którego wykonana jest pianka stanowiąca rdzeń płyty PIR, to udoskonalona wersja popularnego poliuretanu. Dzięki temu materiałowi płyty z pianki PIR:

  • są odporne na wysokie i niskie temperatury, a także na niekorzystne warunki środowiskowe (wilgoć, czynniki biologiczne);
  • dobrze chronią przed chłodem z zewnątrz i nie przepuszczają ciepła poza budynek;
  • mają bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej.

Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła, płyta warstwowa PIR może być cieńsza niż na przykład płyty styropianowe lub z wełny mineralnej, jednakże nadal efektywnie izoluje ściany oraz inne elementy budynku.

Najważniejsze cechy płyt warstwowych z wełny mineralnej

Wełna mineralna to materiał odporny na wysokie temperatury. Dzięki temu płyty MiWo są materiałami niepalnymi, niepowodującymi rozprzestrzeniania się ognia. Rdzeń MiWo zapewnia płycie doskonałe właściwości przeciwpożarowe oraz bardzo dobre parametry termiczne i akustyczne. Płyta warstwowa z wełny mineralnej jest także wytrzymała i odporna na obciążenia mechaniczne.

Gdzie najlepiej sprawdza się płyta warstwowa z wełny mineralnej, a gdzie z pianki PIR?

Płyty warstwowe z pianki PIR cieszą się dużą popularnością. Nawet cienka płyta jest w stanie dobrze izolować od chłodu i hałasu, co przekłada się na oszczędność miejsca. Płyty PIR najlepiej stosować tam, gdzie istotna jest dobra izolacja termiczna. Dotyczy to takich miejsc, jak chłodnie, hale w zakładach przetwórstwa żywności, magazynów, gdzie przechowuje się produkty żywnościowe czy leki.

Tam, gdzie najważniejsza jest ognioodporność, najlepiej sprawdzi się płyta warstwowa z wełny mineralnej. Warto ją wykorzystać np. podczas budowy zakładów czy magazynów chemicznych, obiektów użyteczności publicznej czy budynków, w których wymagane jest tworzenie przegród oddzielenia przeciwpożarowego.

Komentarze