Jak rozmieścić oświetlenie zewnętrzne domu?

Oświetlenie zewnętrzne domuNie ulega wątpliwości, że oświetlenie pełni ważną funkcję nie tylko w pomieszczeniach, ale też na zewnątrz budynku. Jest to niezwykle istotny element dekoracji, często lekceważony przez gospodarzy. Lampy zewnętrzne mogą być atrakcyjną ozdobą elewacji, ścieżki, ogrodu czy samego wejścia do domu. Jednak niektórzy poprzestają na zamontowaniu jednego źródła światła przy drzwiach wejściowych, nie doceniając wyjątkowego klimatu, jaki może zagwarantować odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne.

Punkty świetlne przed budynkiem to znakomity wybór nie tylko ze względów estetycznych, lecz przede wszystkim praktycznych. Jak zaplanować rozmieszczenie oświetlenia zewnętrznego?

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu - jakie pełni funkcje?

Wiele osób uważa, że instalacja oświetlenia zewnętrznego to zbędna fanaberia praktykowana przez ludzi zamożnych - nic bardziej mylnego! Latarnie ogrodowe lub lampy nad drzwiami wejściowymi odgrywają podwójną rolę, ponieważ wskazują właściwą drogę zaproszonym gościom, a także odstraszają potencjalnych włamywaczy i co najważniejsze - pasują do każdego rodzaju elewacji. Oprócz tego:

  • Zapewniają bezpieczeństwo - odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko utrudniają rabusiom przedostanie się na obszar posesji, lecz przede wszystkim zwiększają poczucie kontroli nad tym, co dzieje się w ogrodzie.
  • Ułatwiają poruszanie się - nie ma nic gorszego od szukania kluczy w egipskich ciemnościach, zwłaszcza, gdy trzymamy ciężkie siatki z zakupami. Lampy zewnętrzne umieszczone wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu zapewniają zarówno dobrą widoczność, jak i umożliwiają wygodne wchodzenie do wnętrza po zmroku.
  • Gwarantują fenomenalny efekt estetyczny - podświetlenie elewacji budynku czy wybranych roślin tworzy wyjątkowe widowisko, uzyskane za pomocą światła. Oświetlenie w ogrodzie uwydatnia elementy dekoracyjne, zwraca uwagę na kwiaty oraz pozwala stworzyć kameralny klimat, idealny dla spotkań ze znajomymi.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lamp zewnętrznych?

Przed wyborem odpowiednich punktów świetlnych trzeba dokładnie zastanowić się nad tym, jakie produkty będą nam potrzebne i w jakim celu mają służyć. Lampy zewnętrzne powinny odznaczać się wieloma cechami, na które niekoniecznie zwracamy uwagę przy zakupie modeli do instalacji we wnętrzach. Należy wziąć również pod uwagę fakt, że na zewnątrz panują inne warunki, a źródła światła są nieustannie narażone na szereg szkodliwych czynników.

Wymienione aspekty przemawiają za tym, aby oświetlenie zewnętrzne charakteryzowało się trwałością, solidnością wykonania i odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że powinny być zrobione z materiałów wysokiej klasy, które będą gwarancją długowieczności i niezawodności każdej oprawy. Dzięki wspomnianym właściwościom modele przeznaczone do ekspozycji zewnętrznej przetrwają niekorzystne działanie warunków atmosferycznych - wilgoci, wiatru, opadów i zmiennej temperatury powietrza.

Osoby decydujące się na oświetlenie ogrodu powinny zainwestować w produkty o wysokiej klasie szczelności, czyli ochronie przed drobinkami pyłu, kurzu oraz płynami. Co więcej - ważne jest, aby każda lampa zewnętrzna pasowała do architektury budynku. Z reguły właściciele nowoczesnych domów wybierają chłodny odcień podświetlenia, zaś ciepłe promienie światła padają najczęściej na zabytkowe gmachy. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, że wszystko tak naprawdę zależy od predyspozycji i indywidualnych upodobań mieszkańców.

Nowoczesne lampy zewnętrzne - jak je rozmieścić?

Oświetlenie zewnętrzne w projektach architektonicznych najczęściej znajduje zastosowanie w podświetleniu wszelkich ścieżek ogrodowych, podjazdu, bram wjazdowych i elementów dekoracyjnych, znajdujących się na elewacji. Lampy stojące oraz punktowe źródła światła pozwalają stworzyć ciekawą iluminację świetlną, która ułatwia poruszanie się i wygląda niezwykle imponująco. W niektórych miejscach zaleca się montaż produktów połączonych z czujnikiem ruchu, zapewniających maksymalną wygodę użytkowania.

Nie wolno zapominać o tym, że miejsce montażu oświetlenia jest ściśle związane z jego funkcją. Oznacza to, że część produktów służy do ułatwienia przemieszczania się, a niektóre mają za zadanie podkreślać ozdobne detale.

Pierwsza kategoria lamp zewnętrznych może być zauważalna w zadaszonych gankach, wzdłuż ścieżek i traktów komunikacyjnych w ogrodzie, a także nieopodal drzwi wejściowych. Takie rozwiązania mają za zadanie zminimalizować ryzyko wystąpienia przykrych zdarzeń, takich jak bolesne upadki, potknięcia się etc. Praktyczne oświetlenie ogrodowe jest z reguły nienachalne i bardzo subtelne.

Funkcją lampy zewnętrznej dekoracyjnej jest zaakcentowanie motywów zdobniczych, budowanie przyjemnego nastroju oraz dekorowanie przestrzeni do relaksu. Mimo tego, że mamy wobec nich nieco inne oczekiwania, solidne produkty będą w stanie nadać posesji wyjątkowego charakteru, jak i przyciągnąć wzrok przechodniów. Ozdobna część ogrodu powinna być oświetlona modelami o stosownym natężeniu i konkretnej barwie światła, dopasowanymi do aranżacji tarasu i upodobań gospodarzy.

Kinkiet zewnętrzny

Zewnętrzne oświetlenie najazdowe podjazdu

Wjazd na posesję późnym wieczorem to spore wyzwanie, które nie zawsze może się zakończyć powodzeniem. Dlatego właściciele obszernych działek powinni zadbać o odpowiednie doświetlenie poszczególnych stref. Ważne jest to, aby źródła światła nie raziły kierowcę w oczy. Dlatego przy bramie powinny znaleźć się słupki oświetleniowe, natomiast same skrzydła wystarczy doświetlić lampą halogenową wyposażoną w czujnik ruchu, co stanowi dużą wygodę.

Oświetlenie ścieżek i alejek

Miłośnicy pięknych roślin często wieczorem spacerują po zadbanym ogrodzie i podziwiają efekty swojej ciężkiej pracy. Na taką przyjemność mogą sobie pozwolić osoby, które zadbały o odpowiednie oświetlenie. Po zmroku łatwiej jest o uraz spowodowany nierównościami terenu, dlatego nie warto narażać się na niepotrzebne kontuzje. Nieopodal ścieżek świetnie sprawdzą się lampy zewnętrzne ogrodowe, niskie reflektory i modele stojące.

Oświetlenie wejścia głównego

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio udekorowane wejście do domu jest swoistą wizytówką mieszkańców. Nowoczesne drzwi to nie wszystko - trzeba zadbać o ich podświetlenie, aby były widoczne zarówno dla domowników, jak i gości. Światło powinno padać też na schody i podest, co zapewni bezpieczeństwo. W tym celu można zamontować lampę nad drzwiami lub kinkiet zewnętrzny (jeden lub więcej) obok nich. Świetnym rozwiązaniem będzie również montaż taśm LED na schodach.

Podsumowanie

Wybór solidnych modeli, oświetlających zewnętrzną stronę domu, to nie lada wyzwanie. Funkcjonalność takich lamp jest kwestią bezdyskusyjną, jednak należy pamiętać, aby racjonalnie połączyć praktyczność z walorami estetycznymi. W przeciwnym razie otrzymamy odwrotny efekt do zamierzonego. Wybierz oświetlenie zewnętrzne, które spełni Twoje oczekiwania!

Komentarze